Gdy kupowałem dłuta, to zawsze kupowałem te wąskie. Po trochu kompletując zestaw. Ale zajęło mi pond rok, zanim kupiłem szerokie dłuto. Mam namyśli szerokie na ok 40mm lub więcej. Do czego jest przydatne szerokie dłuto oprócz typowych prac dłutem?
Równianie powierzchni
Przede wszystkim przydaje się się do równania powierzchni. Głównie do równania ścian gniazd. Zwykle takie szerokie dłuto ma sens, gdy gniazdo jest duże. Czyli bardziej praca ciesielska. Szerokie dłuto przydało mi się do czyszczenia i równania ścian gniazd w strugnicy. Praca łatwa i szybka – o ile dłuto jest odpowiednio naostrzone.

Ciężkie i masywne dłuto świetnie równa powierzchnię. Jedyne wymaganie – musi być ostre.
Pomoc przy piłowaniu
Jeśli używamy wyłącznie pił ręcznych warto sobie pomóc. Pomoc szerokim dłutem skutkuje precyzją piłowania. Jak to możliwe? To dość proste ale trzeba uważać… Najpierw zaznaczamy znacznikiem lub nożem gdzie chcemy ciąć. Następnie bierzemy najszersze dłuto w naszym arsenale i pogłębiamy poprzednie cięcie. Tym sposobem tworzy się rowek. Ale jak to się dzieje że piłowanie będzie bardziej precyzyjne? No właśnie przez to, że włókna już są poprzecinanie, piła w tym miejscu napotyka mniejszy opór. Dzięki temu piła ma mniejszą tendencję do zboczenia z wcześniej wyznaczonego kursu.

Pogłębianie zaznaczonego wcześniej miejsca do piłowania. Trochę czasochłonne ale szanse, piła ręczna zboczy z kursu o wiele mniejsze. Działa zwłaszcza podczas piłowania w poprzek włókien.
Oczywiście pogłębianie, wcześniej zaznaczonej linii, można zrobić dowolnym dłutem. Ale szybciej i precyzyjniej jest użyć szerokiego dłuta. Pokrywa ono równą linią większy dystans. Jednocześnie nie penetruje materiału zbyt głęboko.

Przy piłowaniu wzdłuż włókien wgłębienie pomaga ale już w mniejszym stopniu.