Chcesz zbudować sobie piłę własnoręcznie i potrzebujesz ostrza piły. Pomyślałeś, że kupisz sobie ostrze piły taśmowej i użyjesz właśnie do piły ręcznej. Hmm… też tak pomyślałem i nie wyszło. Dlaczego?
No cóż, użycie ostrza piły taśmowej do budowy piły ręcznej było dość prostym podejściem. Kupno ostrza piły taśmowej to mały wydatek. Można pociąć takie ostrze na dowolną długość i wywiercić otwory. Następnie zostaje montaż i… pomyśleć by można było, że piłowanie będzie proste.
No niestety nie. Jak się okazało, ostrze piły taśmowej nie jest najlepsze do piłowania ręcznego. Siła z jaką zęby ostrza blokują się na materiale skutecznie blokuje dalsze ruchy. Piłowanie jest niemożliwe.
Może akurat złe ostrze wybrałem. Być może istnieją ostrza, które by zadziałały. Być może akurat do narznicy (eng. kerfing plane) nie nadają się z powodu nacisku jaki wywiera się na ostrze.
Zamiast ostrza piły taśmowej użyłem starego ostrza piły japońskiej do cięcia wzdłużnego. Bo też do cięć wzdłuż włókien będę głównie używał tej narznicy.
Efekt? Opory nadal są i zęby wbijają się w materiał. Natomiast piłowanie jest możliwe. Dość sprawnie i szybko powstaje nacięcie wstępne. Gdy już tak natniemy wszystkie 4 boki, możemy użyć zwykłej piły nie martwiąc się o zboczenie z kursu. Po prostu piła podąża za nacięciami zrobionymi narznicą. Dzięki temu można z deski o grubości 25 mm zrobić 4 o grubości ok 5-6mm. Wszystko bez użycia piły taśmowej lub tarczowej. Precyzyjnie i całkiem łatwo.
Takie doświadczenia miałem podczas piłowania narznicą z użyciem dwóch ostrzy. Co do budowy piły ramowej to może dam szansę jeszcze raz ostrzu piły taśmowej. Może zacznę od prototypu piły by wypróbować samo ostrze. Przy pile ramowej będzie użyte mniej siły dociskowej natomiast więcej siły ciągnącej lub pchającej. Druga opcja co do piły ramowej to kupno ostrza przewidzianego do ręcznej piły ramowej. Niestety tutaj jestem ograniczony długością ostrza, więc jeszcze nie wiem jak do tego podejść.