Strugnica – jakie narzędzia są potrzebne?

Gdy zacząłem myśleć o budowie strugnicy okazało się, że kilku narzędzi mi po prostu brakuje. Jako „typowy” pan domu miałem prosta wiertarkę, wyrzynarkę i piłę tarczową. Jak się okazuje to nie wystarczy, aby tradycyjna strugnica powstała. Więc jakie narzędzia potrzebne są do budowy strugnicy? Opiszę te których użyłem i zamierzam użyć…

Ściski, ściski, ściski.

Teraz wiem, że żaden stolarz nigdy nie będzie miał za dużo ścisków. Podczas budowy strugnicy pierwszy raz coś kleiłem. I od razu na dużą skalę. Jakich ścisków użyłem? Przede wszystkim ściski rurowe. Głównie ze względu na siłę ścisku, niezawodność i dość przystępną cenę. Jako, że strugnica to spory projekt (blat może mieć szerokość nawet 1 metra) , ściski rurowe o rozpiętości 1 lub 1.5 metra są dostępne w kwocie już ok 50 zł. Dodatkowo mam kilkanaście zwykłych ścisków typu F (chyba F, wyglądają jak F), które zakupiłem po dość okazyjnej cenie. Jak się okazało podczas klejenia blatu strugnicy, żaden się nie rozpadł, a dokręcałem je z całych sił.

Ściski

Ściski są wszędzie na razie.

 

Strug.

Strug strugowi nie równy. Miałem kilka strugów drewnianych. Generalnie byłem z nich zadowolony. Zwłaszcza, gdy były odpowiednio naostrzone. Jednak dla początkującego, ustawienie struga drewnianego do pracy nie jest łatwe – wymaga praktyki. Postanowiłem sprawić sobie konkretny strug – Stanley No. 62Jako amator, spodziewałem się lepszych rezultatów. Natomiast to, co zastałem, to była zupełnie inna liga. Zaznaczam, że nie jest to najlepszy strug dostępny na rynku. Po opiniach i opisach śmiem twierdzić, że jest to już strug „klasy premium”. O jakości przekonałem się od razu po otrzymaniu paczki.

12338918_516389411871788_1763796947_n

Stanley No. 62 i efekty jego pracy.

Przyrządy miernicze.

  • Potrzeba kątowników. Małych i większych. Przy budowie strugnicy przydaje się również kątownik dachowy (600x400mm powinien wystarczyć).
  • Potrzebne są też „winding sticks”. Są to dwie proste, małe deski.  Dzięki nim będziemy w stanie określić, czy belka lub blat jest prosty, czy skręcony.  O używaniu „winding sticks” można dowiedzieć od Paul Sellers’a lub Chris Schwarz’a. Można je zrobić samemu. Ważne jest by były proste i stabilne. Stabilne – jeśli chodzi o rozszerzanie się drewna. Najgorsze jest mierzenie mało precyzyjnymi narzędziami.

Wiertarka.

Nie wiem jak inni, ale dla mnie wiercenie w miękkim drewnie zwykłą wiertarką elektryczną lub nawet wkrętarką z ostrym i grubym wiertłem, to kompletny brak kontroli. Kilka wcześniejszych, niemiłych i bardzo niedokładnych, doświadczeń skłoniło mnie do zakupu wiertarki ręcznej. Mam pełną kontrolę podczas wiercenia, jest cicha i nie potrzebuje prądu ani naładowanych baterii. Mam nadzieję cieszyć się z braku konieczności ciągłego ładowania baterii lub organizowania przedłużaczy za każdym razem, gdy moja Szanowna Małżonka przypomni sobie o przymocowaniu kolejnego wieszaka lub półki.

IMG_0833 (1)

Podczas pracy korbą…

Piły.

Myślę, że zwykła płatnica i jakaś precyzyjna piła wystarczą aby zbudować strugnicę. Płatnicy użyłem do przycięcia blatu (o przekroju 140x400mm) na długości. Strugnica została przycięta z niespodziewaną precyzją. Natomiast do wszelkich innych połączeń używałem pił japońskich. Świetne i precyzyjne zarówno do cięcia wzdłuż czy w poprzek włókien.

Dłuta.

To chyba ostatnie ważne narzędzie. Musi być ostre. Jak mówił Paul Sellers: „nawet najtańsze dłuto jest w stanie pracować w dębie o ile jest prawidłowo naostrzone”. Prawdopodobnie tanie dłuta szybciej się stępią, więc grunt to ostrzenie. Ja mam dłuta zwykłe (proste), gniazdowe i skośne. Gniazdowe są świetne do tego do czego zostały stworzone i warto mieć chociaż jedno. Przyda się na pewno.

Dodatkowo…

Trzeba pamiętać, że aby mieć ostre dłuto czy strug, trzeba jeszcze zaopatrzyć się w kamień wodny lub chociaż odpowiedni papier ścierny. Miło byłoby mieć też dobre wiertła.

Uważam że budowa strugnicy jest świetnym pierwszym projektem, ponieważ nie tylko umili dalsze, wspaniałe prace, ale też wymaga od nas zaopatrzenia się w pewne narzędzia, bez których tradycyjny warsztat się nie obędzie.

IMG_0808 (1)

Chyba najczęściej używane przeze mnie narzędzia podczas prac w ogrodzie.