Winding Sticks – Linijki

Nie ma to jak sobie zrobić narzędzie lub przyrząd. Własnymi rękoma, przy użyciu dostępnych narzędzi. Można tak zrobić przyrząd dokładny, precyzyjny. Przy tym ciekawie wyglądający. Przyrząd, którego będziemy mogli używać prze lata, jak nie dekady. Do czego służą takie linijki (ang. winding sticks), jak je zbudować i jak używać?

Do czego służą Winding Sticks.

Po polsku linijki (ale w sieci szukajcie Winding Sticks). Służą do wyolbrzymiania skrętu deski. Gdy ustawimy linijki na dwóch końcach deski i spojrzymy płasko, tak by widzieć tylko krawędzie linijek, zobaczymy potencjalny skręt deski. Linijki przedłużą skręt i będzie on jeszcze bardziej widoczny.

Oczywiście można użyć grubościówki i zniwelować taki skręt maszyną. Ale amatorzy i hobbyści, którzy nie mają dostępu do takich maszyn, muszą sobie jakoś radzić. Tak jak kiedyś sobie radzono, kiedy takich maszyn nie było.

Skręt deski niwelujemy strugiem (ręcznym), od czasu do czasu kontrolując, jak ten skręt się zmienia. Dzięki temu uzyskujemy wstępnie płaską powierzchnię – tak zwaną powierzchnię referencyjną.

_dsc0746

Jak zbudować Winding Sticks.

Warto zacząć od stabilnego surowca. Jako, że jest to precyzyjne narzędzie, egzotyk lub inne stabilne drewno spowoduje rzadsze korekty i prostowanie przyrządów.

_dsc0741

Piłowanie wzdłużne w egzotyku – nowa rzecz dla mnie.

_dsc0743

Jeszcze z tak brudzącym drewnem nie miałem styczności. Wszystko w warsztacie ma czerwony nalot.

_dsc0744

Co do samej konstrukcji to przekrój prostokątny będzie ok. natomiast rąb lub trójkąt będzie bardziej stabilny.

_dsc0749

Kolejne wzdłużne cięcie, tym razem pod kątem. Wyszło całkiem nieźle. Czerwonego pyłu jeszcze więcej.

_dsc0750

Wyszły zaskakująco równo. Lekkie struganie i gotowe do dalszej obróbki.

Elementy powinny być kontrastujące, tak by łatwo było zobaczyć różnicę nawet 1mm skrętu. Ja użyłem czerwono/bordowego egzotyka i białego dębu. Kontrast jest znaczny. Można też zbudować każdą linijkę z innego gatunku drewna.

20161228_184046280_ios

Biel dębu. Wiem że nie powinno się jej używać, ale kontrast z tym egzotykiem wygrał z potencjalnie niestabilnymi właściwościami tak małych elementów tego dębu w linijkach.

20161228_192058276_ios

Jeden biały element wpasowany. Teraz czas na drugi.

Trochę oczywista rzecz, ale zarazem bardzo ważna: obydwie linijki muszą być równoległe. To znaczy krawędzie dolne i górne muszą być do siebie równoległe. Linijki mogą być różnej wysokości, o ile dłuższe krawędzie są równoległe.

Dodatki.

Warto zaznaczyć sobie środek każdej z linijek. Pomoże to przy umieszczaniu linki na desce tak, by środek linijki i deski pokrywały się przy sprawdzaniu skrętu. Dzięki temu unikniemy fałszywego wyniku badania wady deski. Do zaznaczenia środka użyłem kołka dębu, który również kontrastuje z czerwonym egzotykiem. Równie dobrze można kropkę zrobić flamastrem czy porostu nawiercić otwór.

20161229_093411991_ios

Nie ma to jak sobie zrobić własny kołek z dębu. Podkładka i młotek dają radę. Trzeba pamiętać o tym by włókna były pionowe i proste.

20161229_112320479_ios

Wiercenie w dość kruchym egzotyku nie sprawiło problemów. Trzeba mieć się jednak na baczności by nie ukruszyć.

winding sticks

Gotowe winding sticks. Teraz tylko coś dla zabezpieczenia i mam nadzieję będą służyć przez lata.

Warto też pomyśleć o możliwości powieszenia Winding Sticks na ścianie. Proste otwory na obu końcach ułatwią tą czynność.

 

Jak używać Winding Sticks?

Poniżej mój pierwszy film. Opowiadam w nim o moich winding sticks oraz pokazuje jak ich użyć na dębowej desce.

Jeśli chcecie być informowani o kolejnych moich filmach – subskrybujcie kanał. Będzie ich całkiem sporo w tym roku.