Stolarstwo tradycyjne – kto mnie inspiruje

Paul Sellers, Tom Fidgen, Christopher Schwarz, Richard Maguire. Właśnie oni mnie inspirują, uczą i motywują. Pokazują, że można budować trwałe, dokładne i użyteczne rzeczy przy użyciu narzędzi ręcznych.

Paul Sellers

Prowadzi bloga i kanał YT. Człowiek z 40-letnim doświadczeniem w z okolic Oksfordu. Jeśli chodzi o stolarstwo, to używa tylko narzędzi ręcznych i dzieli się swoją wiedzą i technikami. Właśnie on zainspirował mnie do zbudowania strugnicy z sosny. Prowadzi również szkolenia. Pewnego dnia chciałbym na jedno z jego szkoleń się wybrać.

Paul ma również kanał premium na swojej stronie. W zamian za kilka dolarów miesięcznie mamy dostęp do wszystkich jego filmów. Ja jeszcze nie skorzystałem, ale zamierzam w najbliższej przyszłości.

Christopher Schwarz

Chris pochodzi ze Stanów. Jest autorem poszukiwanej przeze mnie książki The Anarchist’s Tool Chest. Prowadzi bloga, a kilka jego video można znaleźć na vimeo i YT. Natomiast jedno z moich ulubionych to właśnie o Anarchist’s Tool Chest, gdzie pokazuje dużo zapomnianych narzędzi. Chris zainspirował mnie do zrobienia „kobyłek”. Tak naprawdę to lepszą nazwą jest sawbench – czyli ławka/stolik do piłowania, ręcznego oczywiście. Plany można znaleźć tu.

Chris zainspirował mnie również do zrobienie skrzyni – Anarchist’s Tool Chest – w której to będę mógł trzymać i przewozić swoje narzędzia. Może zbuduje w przyszłym roku.

Tom Fidgen

Twórca The Unplugged Woodshop, dla mnie bardziej znany z wcześniejszego kanału YT. Kanał ten jest inny niż wszystkie pozostałe. Tom nie prowadzi za rękę jak zrobić dany projekt. Jego filmy pokazują jak bardzo artystycznie Tom podchodzi do swojego fachu. Dodatkowo jego własna muzyka (oczywiście unplugged) dodaje temu wszystkiemu niesamowitego klimatu.

Tom inspiruje mnie swoim perfekcjonizmem, dbałością o szczegóły i niesamowitym wyczuciem jeśli chodzi o proporcje i design.

Richard Maguire

site

Znany bardziej jako The English Woodworker. Pochodzi z Anglii. W jego filmach króluje prostota w dobrym tego słowa znaczeniu. Pokazuje jak prosto, a zarazem dokładnie, wykonać projekt. Na kanale YT jest kilka filmów, choć nie za dużo. Wystarczająco natomiast by go polubić jako człowieka i nauczyciela.
Richard ostatnio zmienił podejście i zamiast udostępniać filmy na YT postanowił wdrożyć kanał premium na swojej stronie. Właśnie tam, za drobną opłatą, dzieli się swoją wiedzą. Niedawno zakupiłem właśnie dostęp do jednego z jego filmów i muszę przyznać, warto za ilość wiedzy jaką dzieli się podczas jednego projektu.

To tyle jeśli chodzi o osoby, blogi, kanały YT które mnie inspirują w największym stopniu, jeśli chodzi o stolarstwo tradycyjne i narzędzia ręczne. Są też inni, używający również narzędzi elektrycznych, ale o tym w innym poście.

A was, kto inspiruje?